Збирка историје уметности
Збирка савремене уметничке керамике
Збирка савремене уметничке керамике Народног музеја у Аранђеловцу настала је деловањем Међународног фестивала „Свет керамике“, а у оквиру мултимедијалне манифестације сложеног концепта – Смотре уметности „Мермер и звуци“. Колекција садржи преко 660 дела. У вишедеценијском трајању Симпозијума (од 1974. године до данас) учествовало је скоро три стотине уметника са свих континената.
За разлику од других колекција савремене уметничке керамике, које су се најчешће формирале и обнављале путем откупа, ова Збирка се систематски увећавала сваке године селекцијом радова по свршетку сваког сазива. Таква пракса омогућила је не само представљање технолошких иновација и највиших домета уметничког изражавања у глини, већ и репрезентативан увид у опште стање југословенске и српске уметничке сцене током четири деценије. Међународни карактер Симпозијума потпомогао је сврставање ове Збирке међу најзначајније сродне колекције у интернационалним оквирима.
Поклон-збирка Михаило С. Петров
Народни музеј у Аранђеловцу 2011. године добио је непроцењив поклон – преко стотину предмета (графика, цртежа и личних ствари) који су припадали српском и југословенском уметнику Михаилу С. Петрову. Дародавци, господин Владимир Јанковић и његов син Страхињa, омогућили су да Народни музеј у Аранђеловцу обогати фундус Уметничке збирке који је до тада сачињавао скроман број дела. Збирку чини највећи број графика, затим цртежи од који су посебно занимљиви они настали фломастером, али ексклузивност представљају лични предмети уметника – графички прибор, личне белешке, фотоапарати, камера, фотогарфије, грамофонске плоче…
Ликовна збирка
Од оснивања Народног музеја у Аранђеловцу Ликовна збирка готово да није ни постојала, јер ју је чинило свега неколико уметничких дела. Од 2016. године Музеј реализује Ликовну колонију у Орашцу и на тај начин обогаћује уметнички фонд. Наиме, Ликовна колонија под ранијим називом „Вожд“ се до 2016. године одржавала у оквиру програма Фонда „Први српски устанак“. Услед спајања установа поменути Фонд је престао да постоји, а Народном музеју је поверена реализација Колоније и чување уметничких дела која су настала на претходним сазивима (54 дела). Извршено је преименовање Колоније (од „Вожд“ у Ликовна колонија у Орашцу), именован је селектор Колоније и започело је спровођење свих активности. Међу бројним ствараоцима који су у пуној снази уметничке зрелости оставили радове високог квалитета нашла су се дела: Анђелке Бојовић, Перице Донкова, Весне Кнежевић, Игора Степанчића, Мариеле Цветић, Радомира Кнежевића, Николе Вукосављевића, Вере Стевановић…
С друге стране, откуп уметничких дела за суфинансирање од стране Министарства културе и информисања у току претходне три године, допринели су да Музеј и на овај начин обогати Збирку. Међу откупљеним радовима налазе се радови Марије Драгојловић, Косте Богдановића, Бојана Бема, Рада Кундачине…
У оквиру Ликовне збирке постоји и Збирка завичајних уметника која је формирана 2016. године. Међу бројним именима су уметници: Александар Ђоновић, Станка Тодоровић, Славко Митић, Миодраг Зубац, Ана Ђорђевић, Анђелина Туцаковић, Тијана Гогић…
У Ликовнoj збирци Народног музеја у Аранђеловцу од 2018. налазе се и иконе Живка Павловића из 1851. године које су чиниле иконостас храма Светог арханђела Гаврила (познатији као Буковичка црква) у Аранђеловцу.
Текст припремила Тања Вићентић, виши кустос историчар уметности